Kościół p.w. św. Jakuba Większego

Nawa głównaKościół w stylu barokowym został wybudowany w latach 1722-57 według planów Jana Catenazziego. Wymiary zewnętrzne świątyni wynoszą: dł. ok. 49 m., szer. niecałe 18 m., a wysokość wierzchołka krzyży ok. 28 m. Wnętrze obrzańskiej świątyni utrzymane jest w stylu barokowo- rokokowym. Kościół składa się z części wieżowej, czyli kruchty; trzech przęseł nawy, dających się wyróżnić dzięki szerokim, silnym filarom, podtrzymującym żeglaste sklepienia i krótkiego przęsła konchowego, stanowiącego połączenie nawy z prezbiterium oraz dwuprzęsłowego prezbiterium.

Ołtarz główny składa się z tabernakulum, nad którym znajduje się obrotowa komora o trzech wnękach do umieszczenia w nich krzyża oraz monstrancji. Po bokach tabernakulum stoją: św. Bernard z krzyżem, włócznią i gąbką na kiju oraz św. Benedykt z książką - regułą życia zakonnego. Część druga ołtarza to wspaniały, duży obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pędzla Szymona Czechowicza z 1756 r. Odnowione w 1995r. płótno ukazuje Matkę Bożą wznoszącą się w niebo wśród aniołów. Nad obrazem Wniebowzięcia, w świetle okna, widać postać patrona świątyni, św. Jakuba Apostoła.
W prezbiterium barokowe stalle, czyli chóry zakonne, wykonane i złocone przez malarza Chrzanowskiego z 1762 r. Są to trzynastosiedziskowe sedilia z jednym rzędem siedzeń o wysokim zaplecku, zwieńczonym baldachimem, na którym znajdują się rzeźby aniołów, orłów i wazonów. Jako stopnie bocznych wejść służą skrzydlate smoki. W kościele znajduje się ambona w kształcie "rogu obfitości".

Ołtarze boczne wykonane zostały przez Augusta Schopsa w latach 1762-64, jednak dziś nie służą już do równoczesnego odprawiania prywatnych mszy świętych. Jest ich sześć.

Ołtarz krzyża świętego mieści w sobie gotycki krucyfiks, a właściwie samą postać Chrystusa ukrzyżowanego, pochodzący z początków XVI wieku. Po bokach, na cokołach stoją postacie świętych: Maria Magdalena, Jan Ewangelista, św. Piotr i Matka Boża Bolesna.

Ołtarz Jana NepomucenaOłtarz św. Jana Nepomucena tworzy obraz z jego osobą unoszonego w chmurze przez parę aniołów. Święty Jan trzyma w ręku krucyfiks i język. Jak mówi podanie, że w czasie tortur nie zdradził tajemnicy spowiedzi, więc wyrwano mu język.
Ołtarz "Tota pulchra" czyli "Cała piękna", gdzie w centralnym punkcie ołtarza wisi obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, których otacza mnóstwo symboli biblijnych. Po bokach ołtarza stoją: rodzice Matki Bożej - Joachim i Anna oraz rodzice Jana Chrzciciela - Elżbieta i Zachariasz. Na środku zwieńczenia widnieje płaskorzeźba św. Józefa trzymającego Jezusa i lilie, a także hieragram imienia "Maria".

Ołtarz św. Eugeniusza de Mazenoda, do 1996 r. był to ołtarz św. Bernarda. W centralnym punkcie ołtarza znajduje się obraz kompozycji i pędzla Marka Krygiera z Poznania ukazujący św. Eugeniusza de Mazenoda. Widzimy Eugeniusza, na tle marsylijskiej świątyni, z głową wzniesioną ku Matce, która wyciąga do niego swą prawą dłoń. Eugeniusz zrywa z tym co świeckie depcząc swój herb rodowy. U dołu obrazu polscy Oblaci - kandydaci na ołtarze. Obraz jest wyrazem wdzięczności za kanonizację założyciela Oblatów Maryi Niepokalanej - gospodarzy tutejszego klasztoru. Obraz poświęcił Prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp 19 V 1996r.

Ołtarz św. Urszuli mieści w sobie obraz przedstawiający zastrzeloną i zasztyletowaną św. Urszulę, nad którą unosi się para aniołków trzymająca palmę, diadem i wieniec męczeński.

Matka Boża pocieszeniaNa szczególną uwagę zasługuje ołtarz Matki Boskiej Pocieszenia. W centralnym miejscu ołtarza umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia, pochodzący z początków XVII wieku. Widzimy Maryję trzymającą Jezusa, który w swej prawej dłoni trzyma szczygła - symbol umiłowania stworzenia. Tym, co najbardziej przemawia w tym obrazie, jest wzrok Maryi skierowany ku nam. Jest to kopia obrazu Matki Boskiej Zbrasławskiej z Pragi, przywieziony z Litwy przez bpa Popławskiego pod koniec XVIIw. Odzianą w nowe sukienki i koronę można podziwiać po dziś dzień. W Roku Wielkiego Jubileuszu (tj. 2000r.) Matka Boża Pocieszenia nawiedziła domy naszej parafii przynosząc pokój i pocieszenie.

Polichromia kościoła św. Jakuba to przede wszystkim jego sklepienie, składające się z sześciu kopuł. Freski te przedstawiają sceny z życia Cystersów namalowane przez artystę Brzozowskiego z Poznania w latach 1753-54. Główną ich postacią jest św. Bernard, chociaż można też zobaczyć w nich Trójcę Przenajświętszą, Maryję, chóry anielskie, św. Cecylię, św. Wojciecha, św. Stanisława i innych Cystersów, a także scenę ustanowienia Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, sceny z Apokalipsy św. Jana i wiele innych. Freski są dość mocno zniszczone zębem czasu, popękane, z widocznymi próbami przemalowania lub poprawiania, mimo tego jesteśmy dumni, że znajdują się one w naszym kościele parafialnym.

 

Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego
Kościół p.w. św...
Kościół p.w. św. Jakuba Większego Kościół p.w. św. Jakuba Większego

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: