Obra leży na obrzeżu Wielkopolski, na trasie Poznań – Nowa Sól, oddalona 7 km od Wolsztyna. Prawie z każdej strony otoczona jest wodą, którą tworzą: Jezioro Berzyńskie, Obrzańskie i Święte, rzeka Dojca, Północny kanał Obry (znanej ze spływów kajakowych) i strumień Pintus. Tereny te są płaskie przecięte pasmem piaszczystych wydm.
Ludność licząca ponad 2 tys. mieszkańców utrzymuje się pracując zawodowo w Obrze lub pobliskim Wolsztynie, lub też prowadząc własne gospodarstwa rolne. Niemało też tu emerytów i rencistów.
We wsi znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole. Nie można też zapomnieć o poczcie, Wiejskim Domu Kultury, Straży Pożarnej czy placówkach handlowych.
Chlubą Obry jest klasztor pocysterski, w którego murach mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – od listopada 1998 roku części Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kościół poklasztorny i drewniany kościółek św. Walentego. Pragnieniem Cystersów było bowiem by oni sami i ludzie świeccy mieszkający z nimi, wszędzie widzieli rzeczy święte i myśli swe bezustannie zwracali do nieba.
Dlatego w Obrze, jak sam(a) zobaczysz jest mnóstwo świętych rzeczy.