W sobotę 24 lipca odbyły się uroczystości jubileuszowe 100-lecia istnienia chóru parafialnego w Obrze. Założony został 1 stycznia 1921 roku, pierwszym dyrygentem został Stanisław Domagalski. W 90. rocznicę powstania przyjął imię ks. Karola Antoniewicza SJ, który jest pochowany w podziemiach obrzańskiego kościoła. Jezuita jest autorem wielu znanych pieśni kościelnych, m.in.: “Chwalcie łąki umajone”, “W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie”, “Nazareński śliczny kwiecie” czy kolędy “Do Betlejemu pełni radości”. Od 2011 roku parafia obrzańska i chór organizują Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej im. ks. Karola Antoniewicza OMI.

Mszy świętej w kościele parafialnym przewodniczył o. Krzysztof Tarwacki OMI z Kodnia, który przez wiele lat był dyrygentem chóru. Kazanie wygłosił proboszcz miejscowej parafii – o. Grzegorz Rurański OMI. Obecny był również o. Sebastian Łuszczki OMI – rektor oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego. Modlitwa zgromadziła grono obecnych i byłych chórzystów oraz ich rodziny. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie w sali parafialnej, podczas którego wystąpił m.in. o. Wojciech Ruszniak OMI.

Na przestrzeni lat dyrygentami obrzańskiego chóru byli m.in.: o. Kazimierz Józefowicz OMI, o. Feliks Matyśkiewicz OMI, o. Maksymilian Górnik OMI, o. Henryk Tomys OMI, o. Krzysztof Tarwacki OMI, o. Stanisław Wódz OMI, o. Lucjan Osiecki OMI, Krzysztof Tomiak, fr. Cezary Klocek OMI, fr. Maciej Organ OMI.

Od 2002 roku chór należy do Federacji Chórów Kościelnych “Caecilianum”.

(pg/zdj. P. Ochlak OMI – za oblaci.pl)